Strona Środowiska Tradycji Łacińskiej z Piaseczna i okolic/nobis scribe: mszapiaseczno[znak]gmail.com

UWAGA: Następna Msza św. 25 lutego 2018 r.

Zapraszamy zatem na Msze św. niedzielne poranne do kaplicy Fsspx przy ul. Garncarskiej 32 w Warszawie.

We invite you to fsspx - Sunday Mass at 8:15 am (missa lecta) and 10:00 am. (missa cantata)

http://www.piusx.org.pl/kaplice/Warszawa

18 kwi 2011

Palmówka 2011 z Krzyżem leżącym na ziemi.

Czyli początek Wielkiego Tygodnia w Płocku.
Tłum młodzieży z całej diecezji wraz z przedstawicielami kleru bawił się w niedzielę na terenie Wyższego Seminarium Duchownego [w Płocku] na Palmówce 2011. Kilka metrów nad głowami uczestników imprezy dumnie sterczały ogromne palmy, ksiądz niczym gwiazda rocka zachęcał do zabawy tańczące małolaty w koszulkach „I love Jezus”, biskup płocki wybierał najpiękniejszą palmę, a pod sceną spokojnie leżał sobie na trawie Krzyż okryty fioletową szatą…

Cała impreza zaczęła się procesją po mszy sprawowanej przez biskupa płockiego Piotra Liberę w katedrze. Pochód z palmami wyruszył spod katedry i przeszedł do ogrodu na terenie seminarium. Tam na młodzież z wielu diecezjalnych parafii czekali już Fratersi - zespół kleryków z WSD, który na scenie w rockowych brzmieniach gitary elektrycznej i dudnienia perkusji wychwalał Chrystusa. – Też grałem kiedyś we Fratersach, chodźcie bliżej pod scenę, pokażmy światu, że Kościół to nie same staruszki! – nawoływali diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Rafał Grzelczyk i młody konfenansjer wśród pisków i oklasków tańczących pod sceną.

Festyn miał na celu świętowanie nie tylko Niedzieli Palmowej, ale i 26. Światowego Dnia Młodzieży w diecezjach, który ma przygotować młodych do sierpniowego spotkania z papieżem Benedyktem XVI w Madrycie. Z tej okazji kręcono również teledysk. Młodzież tańczyła w otoczeniu licznie przybyłych księży i klaszczących sióstr zakonnych, Fratersi dawali czadu, a jury, czyli biskup, siostra Jolanta i ksiądz zadzierało głowy wysoko, by ogarnąć wzrokiem ogromne palmy. – Ma ze trzy metry, co? – pytał biskup Piotr Libera trzymających ogromną palmę chłopaków. – A więcej ma! – odpowiadał dumny jak paw młokos.

Kulminacyjnym momentem imprezy był konkurs na najpiękniejszą palmę 2011. Jury obradowało kilkanaście minut, potem biskup Piotr Libera wśród braw i okrzyków wygłosił parę typowych sentencji, które mówi się dzieciom, by nie płakały – to znaczy, że wybór był bardzo trudny, że wszystkie palmy były przepiękne itp. I przyszedł czas na werdykt! Pierwsze miejsce zgarnęła palma z Bodzanowa! Emocje sięgnęły zenitu. Jak komentowali niektórzy złośliwie, były wśród palm naprawdę przepiękne, gustowne, misternie wykonane dzieła sztuki, ale przecież nie mogła nie wygrać ta, na której widniał plakat z podobizną Jana Pawła II. Uczciwość nakazuje jednak zaznaczyć, że bodzanowska mieniąca się tysiącem kolorów kolosalna łodyga, choć się w pewnym momencie podzieliła na dwie, była zdecydowanie najwyższa!

W atmosferze rozgorączkowanej radości nikt nie zauważył jednak, że oparty o wibrującą scenę Krzyż runął na ziemię, a huczne obchody rozpoczęcia Wielkiego Tygodnia dudniącymi decybelami niosły się po mieście. – Małgosiu, nie wiesz, co to za festiwal znów nad Wisłą urządzili? – pytała moja babcia, która mieszka na osiedlu Kochanowskiego. – To nie festiwal, babciu, to diecezjalny konkurs na najpiękniejszą palmę i spotkanie ewangelizacyjne w Wyższym Seminarium Duchownym, dlatego tak dobrze słyszałaś… - tłumaczyłam. – Nie, nie, to jakiś koncert bardzo głośny był – upierała się moja babcia. – No to właśnie to. – W Wielkim Poście?? – dziwiła się moja babcia, tłumaczyłam jednak, że pod wodzą i za zgodą biskupa, że Światowe Dni Młodzieży… - A to szkoda, żeśmy z dziadkiem nie poszli, ładne, kolorowe zdjęcia by były – powiedziała babcia, a mi się serce ścisnęło na wspomnienie słów o udowadnianiu, że Kościół to nie tylko staruszki i o Krzyżu leżącym pod sceną, póki go nie podniosłam.

Małgorzata Rostowska, tekst i foto
http://plocek.pl/pl,84,238,palmowka-2011-z-krzyzem-lezacym-na-ziemi--mnostwo-zdjec,,news,4939,,,plock