"ZA MOJE POGLĄDY NIE DAJĄ NAGRÓD" fiodor dostojewski

Strona Środowiska Tradycji Łacińskiej z Piaseczna i okolic/nobis scribe: mszapiaseczno[znak]gmail.com

UWAGA: Msze celebrowane były w niedziele o godz. 9:30 w zabytkowej kaplicy szkolnej przy ul. Chyliczkowskiej 20E - budynek w parku miejskim. ZNAJDŹ NAJBLIŻSZĄ MSZĘ: https://www.piusx.org.pl/kaplice

ul. Garncarska 32, 04-886 Warszawa, niedziele suma godz. 10:00 , Msza cicha 7:00, 8:30, 12:30, 18:00
ul. Piotra Skargi 13, Józefów, niedziela godz. 9:00

23 paź 2020

Pantokrator

Nowo powstała cerkiew Hagia Sophia nieopodal Piaseczna jest imponująca. Zbudowana została na planie krzyża greckiego tak samo jak jej pierwowzór - Sobór Mądrości Bożej w Konstantynopolu. We wnętrzu centralnej kopuły widnieje postać Chrystusa Pantokratora. Greckie Παντοκράτορας tłumaczone było na łacinę jako Omnipotens czyli Wszechmocny. Jednakże zakres znaczeniowy słowa greckiego był szerszy dlatego czasami zachowywano greckie słowo w tekstach łacińskich. Wizerunek Chrystusa to kwintesencja teologii malarstwa bizantyjskiego - mówiący o jedności Ojca i Syna. Pierwsze wizerunki Chrystusa Pantokratora pojawiają się jeszcze przed epoką ikonoklazmu. Najstarszym zachowanym przedstawieniem jest fresk z VII w. z kościoła Santa Maria Foris Portas z Castelseprio w Lombardii. 
 
 

22 paź 2020

"prawo" - powiada...

Oświadczenie Jego Ekscelencji, Arcybiskupa Karola Marii Viganó na temat filmu dokumentalnego "Franciszek"


 link do słów Bergoglia:      https://twitter.com/i/status/1318948174959095808

Rzym, 21 października 2020. 

Portal Vatican News donosi, że na rzymskim festiwalu filmowym odbędzie się dzisiaj projekcja filmu dokumentalnego, Franciszek, w reżyserii  Eugeniusza Afiniejewskiego.

Film ten, jak donosi Catholic News Agency, przynosi kilka wypowiedzi Franciszka na temat homoseksualizmu. Pośród wielu, dwie wypowiedzi są szczególnie niepokojące:

"Homoseksualiści mają prawo aby być częścią rodziny. Są dziećmi Bożymi i mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien być odrzucony albo nieszczęśliwy z tego powodu"
 
"Musimy stworzyć prawo o cywilnych związkach. Tym sposobem będą oni zabezpieczeni prawnie. Jestem za tym"

Nie trzeba być teologiem albo ekspertem w sprawach moralności aby wiedzieć, ze takie oświadczenia są całkowicie heretyckie i powodują bardzo poważny skandal pośród wiernych.

Zwróćmy baczną uwagę: słowa te są już którąś z rzędu prowokacją ultrapostępowej części hierarchii, która w przebiegły sposób chce doprowadzić do schizmy. Tak było już w przypadkach postsynodalnej ekshortacji Amors Laetitia, zmiany doktryny dotyczącej kary śmierci, synodu panamerykańskiego i obrzydliwej paczamamy oraz deklaracji Abu Dhabi, która została potwierdzona i umocniona Encykliką Fratelii tutti.