"ZA MOJE POGLĄDY NIE DAJĄ NAGRÓD" fiodor dostojewski

Strona Środowiska Tradycji Łacińskiej z Piaseczna i okolic/nobis scribe: mszapiaseczno[znak]gmail.com

UWAGA: Msze celebrowane były w niedziele o godz. 9:30 w zabytkowej kaplicy szkolnej przy ul. Chyliczkowskiej 20E - budynek w parku miejskim. ZNAJDŹ NAJBLIŻSZĄ MSZĘ: https://www.piusx.org.pl/kaplice

ul. Garncarska 32, 04-886 Warszawa, niedziele suma godz. 10:00 , Msza cicha 7:00, 8:30, 12:30, 18:00
ul. Piotra Skargi 13, Józefów, niedziela godz. 9:00

18 sie 2021

Dyktatura ciemniaków - apel intelektualistów do "Talibów"

 

Gdyby jakiś bezsensowny dekret nakazywał całkowite lub częściowe zniszczenie bazylik lub katedr, to oczywiście ludzie wykształceni – niezależnie od ich osobistych przekonań – zareagowaliby  oburzeniem, by sprzeciwić się takim zamiarom.

Faktem jest, że te bazyliki i katedry zostały zbudowane, aby odprawiać obrzęd, który jeszcze kilka miesięcy temu stanowił żywą tradycję. Mówimy o Mszy Rzymskokatolickiej. Jednak według najnowszych informacji, w Rzymie planowana jest likwidacja tej Mszy z  końcem bieżącego roku.

Jednym z aksjomatów współczesnej publicystyki, zarówno religijnej, jak i świeckiej, jest to, że współczesny człowiek w ogóle, a w szczególności intelektualiści stali się nietolerancyjni wobec wszelkich form tradycji, pragną je stłumić i zlikwidować aby umieścić coś innego na ich miejscu.

Ale, jak wiele innych haseł  machinacji  propagandowych, również i ten aksjomat jest fałszywy. Dziś, podobnie jak w dawnych czasach,  ludzie wykształceni są w awangardzie uznawania wartości tradycji i jako pierwsi podnoszą alarm, gdy jest ona zagrożona.

Nie odnosimy się w tej chwili do religijnego lub duchowego doświadczenia milionów ludzi. Omawiany ryt, który w swoim wspaniałym łacińskim tekście, zainspirował również ogrom bezcennych osiągnięć w sztuce – nie tylko dzieła mistyczne, ale również dzieła poetów, filozofów, muzyków, architektów, malarzy i rzeźbiarzy wszystkich krajów i epok. Tym samym należy do kultury uniwersalnej, nie tylko do duchownych i chrześcijan.