"ZA MOJE POGLĄDY NIE DAJĄ NAGRÓD" fiodor dostojewski

Strona Środowiska Tradycji Łacińskiej z Piaseczna i okolic/nobis scribe: mszapiaseczno[znak]gmail.com

UWAGA: Msze celebrowane były w niedziele o godz. 9:30 w zabytkowej kaplicy szkolnej przy ul. Chyliczkowskiej 20E - budynek w parku miejskim. ZNAJDŹ NAJBLIŻSZĄ MSZĘ: https://www.piusx.org.pl/kaplice

ul. Garncarska 32, 04-886 Warszawa, niedziele suma godz. 10:00 , Msza cicha 7:00, 8:30, 12:30, 18:00
ul. Piotra Skargi 13, Józefów, niedziela godz. 9:00

25 lis 2021

Akcja Znicz 2021

Do Redakcji,

Parkowanie samochodu pod cmentarzami w dniu Wszystkich Świętych oraz w Zaduszki było zawsze koszmarem. Ten koszmar prowizorycznych parkingów oddalonych od cmentarzy stał się ....częścią naszej tradycji :-) tak jak miliony palących się zniczy na grobach.

W tym roku było inaczej - zaparkowałem bez trudu przy trzech warszawskich cmentarzach. Na dodatek dochodząc do samego cmentarza widziałem puste miejsca - co oznaczało, że mogłem podjechać jeszcze bliżej. Nie wiem czy moje wrażenie podzielacie ale chyba coś się zmieniło.

Wierny czytelnik :-) Wojtek z Warszawy, pozdrawiam!

 

Szanowny Panie Wojtku!

Dziękujemy za pytanie, które (cóż za zbieg okoliczności) również zadawała sobie Redakcja, odwiedzając groby swoich bliskich w różnych częściach naszego kraju. Zaskoczenie było tym większe, albowiem pogoda tego roku okazała się bardzo łaskawa, a wręcz zachęcająca do przebywania na świeżym powietrzu. 
 

Jak zwykle, przy pytaniach dotyczących zachowań społecznych, przyczyn może być wiele. Sposób na jaki my Polacy obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych, różni nas od innych narodów nowoczesnej Europy, a kultywowanie różnic nie leży zapewne w interesie architektów "społeczeństwa europejskiego", które winno być homogeniczne kulturowo. Taniej jest dopasować ofertę produktową i usługową dla homogenicznego społeczeństwa. Zróżnicowany kulturowo rynek europejski jest dla dużych korporacji rynkiem trudnym, niewygodnym.
 
Wszyscy pamiętamy sytuację w zeszłym roku, gdy tuż przed Dniem Wszystkich Świętych, Morawiecki zabronił wstępu na cmentarze. Zakaz ten, nie obowiązywał nawet w czasie okupacji hitlerowskiej, mieliśmy do czynienia z wydarzeniem epokowym. Mało tego, wcześniej Bergoglio w Rzymie i biskupi w Polsce pozamykali kościoły na Święta Zmartwychwstania Pańskiego 
- co było aktem wykrzyczanej urbi et orbi apostazji - parafrazując słynne zdanie JP II o "milczącej apostazji".
 
Jak to zwykle bywa, wydarzenia takie maja swoje konsekwencje. Praktyki kulturowe ( a taką jest odwiedzanie grobów bliskich w Dzień Wszystkich Świętych) są również wynikiem pewnej presji społecznej, po prostu robimy tak jak robią wszyscy. Ma to swoje lepsze i gorsze strony. Tą lepszą jest kultywowanie tożsamości wspólnoty 
 
- to my, jesteśmy tacy jacy jesteśmy, inni od innych, niekoniecznie lepsi czy gorsi, po prostu inni.  
 
Decyzje administracyjne i kościelne wywołały  poczucie autonomii od tej presji społecznej, dały mocne alibi. No skoro władza (świecka i kościelna) w swojej mądrości zakazuje takich zachowań, to znaczy, że nie są one aż tak istotne jak mogło nam się wydawać.
 
Oczywiście należy wspomnieć o aspekcie religijnym wspomnianego święta. Procesy sekularyzacyjne nie powodują natychmiastowego unicestwienia religii. Dzieje się to etapami:
 
Na samym początku unicestwiane są doktryna i liturgia. Te etapy mamy już za sobą. 
Kolejna jest obyczajowość religijna i zanik tej ostatniej Szanowny Czytelnik zauważył w korespondencji do Redakcji. 
Ostatnim elementem składowym religii jest hierarchia, która wcale nie musi zostać unicestwiona, a wręcz przeciwnie, skutecznie wprzęgnięta w proces budowania "nowego ładu".