"ZA MOJE POGLĄDY NIE DAJĄ NAGRÓD" fiodor dostojewski

Strona Środowiska Tradycji Łacińskiej z Piaseczna i okolic/nobis scribe: mszapiaseczno[znak]gmail.com

UWAGA: Msze celebrowane były w niedziele o godz. 9:30 w zabytkowej kaplicy szkolnej przy ul. Chyliczkowskiej 20E - budynek w parku miejskim. ZNAJDŹ NAJBLIŻSZĄ MSZĘ: https://www.piusx.org.pl/kaplice

ul. Garncarska 32, 04-886 Warszawa, niedziele suma godz. 10:00 , Msza cicha 7:00, 8:30, 12:30, 18:00
ul. Piotra Skargi 13, Józefów, niedziela godz. 9:00

31 paź 2021

Czarny też człowiek

 


 

Zdecydowałem się na ten list do Was, ponieważ zauważyłem, że jesteście jedynym blogiem, który znam, odpowiadającym na pytania czytelników. Jestem kibicem reprezentacji Polski w piłce nożnej i jak wielu innych mnie podobnych "niedzielnych kibiców" spotkałem się z nowym zwyczajem, praktykowanym głównie przez drużyny brytyjskie, polegającym na klękaniu przed pierwszym gwizdkiem sędziego. Gest ten ma za zadanie wyrażenie solidarności czy też poparcia dla ruchu BLM. Inicjatywa ta pojawiła się w USA, po śmierci z rąk policji pewnego czarnoskórego Amerykanina.

Na marginesie, skrót BLM tłumaczony jest na polski w jakiś pokraczny sposób; czarne życie znaczy itp. Przecież w języku polskim tak nikt nie mówi. Czarny też człowiek, to chyba polskiego ucha nie kaleczy.
No ale ja nie o tłumaczeniach mam parę słów do powiedzenia.

Otóż gest ten został odebrany przez tzw. katolickie media jako "zwyczaj" podsycany przez lewicowe media. Portal PCH24 powiązał ten gest z "grubo podszytym ideologią ruchem BLM"  tłumacząc czytelnikom, że to pusty i ideologicznie motywowany gest; nic więcej. Do takiej interpretacji przyłączył się nawet ówczesny prezes PZPN, Zbigniew Boniek.
 
Gdy w w Wielkiej Brytanii lewicowy rząd po II wojnie zderzył się z problemem niedoboru siły roboczej w transporcie publicznym i służbach oczyszczania miasta, postanowiono uzupełnić te niedobory imigracją z tzw. Indii Zachodnich (głownie Jamajki). Rzeczywiście do Londynu napłynęły tysiące czarnoskórych imigrantów, pozostał tylko jeden problem. Rząd Jej Królewskiej Mości nie pomyślał o tym, ze ci ludzie muszą gdzieś mieszkać. Na drzwiach kwater prywatnych pojawiły się wtedy takie wywieszki: "Nie wpuszczamy psów, Irlandczyków i czarnych". Dopiero pewien imigrant ze Lwowa, Pan Piotr Rachman dostrzegł ten problem i zaczął go na swój sposób rozwiązywać.
 
Jestem gotów zapytać redaktorów PCH24, tych wrażliwych katolików i humanistów czy wspomnienie tych faktów, jest rzeczywiście wyrazem lewackiej ideologii?  A może wspomnienie upodlenia polskiego chłopa w czasach pańszczyzny z której uwolnili go dopiero zaborcy, to też lewacka ideologia? Potomkowie protestanckich społeczeństw anglosaskich sprzed lat mają nie tylko prawo ale i obowiązek nie tylko klękania ale nawet czołgania się przed potomkami niewolników z Afryki. Na stadionie narodowym słyszałem gwizdy, gdy Anglicy klękali przed meczem. Może oni mają wstydliwy powód do tego klękania? To jak ma być? Wygwizdywać klękanie czy nie?
Pozdrawiam Was, mówcie jak jest!
Marian z Warszawy.


Panie Marianie, dziękujemy za list i poruszony temat.

Ameryka była zasiedlana przez bardzo różne narody. Przybywali z nadzieją na lepsze życie Anglicy, Niemcy, Włosi, Żydzi z Europy Wschodniej no i Polacy. Wszyscy uciekali od biedy, śniąc o lepszym życiu w Nowym Świecie. Na ile ten sen spełnił się a na ile był mirażem roztaczanym przez handlarzy biletów na statki, to już inna rzecz. Tak czy inaczej wszystkie narody płynęły z nadzieją do Ameryki i uznały ją za swoją ojczyznę.
Jedynymi ludźmi, którzy nie z własnej woli pojawili się w Ameryce byli Murzyni. Złapani jak bydło i przetransportowani w nieludzkich warunkach - przykuci do pokładów łańcuchami - pracowali niewolniczo na polach bawełny. Redaktorzy PCH24, jako Polacy-katolicy, powinni wykazać się szczególnym współczuciem i zrozumieniem, mając w pamięci polskie transporty w bydlęcych wagonach do Auschwitz i na Sybir. Szkoda, że PCH24 pomyliło obronę wartości chrześcijańskich z brakiem wrażliwości społecznej.

Dramat ludności Murzyńskiej polega na tym, że byli traktowani jak bydło aż do połowy lat 60-tych. Analogiczne do pamiętnych tramwajów z napisem "Nur für Deutsche" jeździły w USA jeszcze w połowie lat 60-tych (segregacja w komunikacji publicznej). 
 
okupacja Niemiecka

Niemcy oddzielali "rasę panów" od Słowian-podludzi a władze stanowe w USA, rasę białych Amerykanów od czarnych. Oddzielne były ławki w parkach, zdroje - ujęcia wody pitnej, poczekalnie a nawet toalety na dworcach autobusowych. Mianem "Ladies - Gentlemen" oznaczano toalety dla białych, "Women - Men" oznaczano toalety dla czarnych.
Owszem, trzeba przyznać, że Murzyni bez większych problemów mogli ginąć jako pierwsi w Ardenach ale gdy tylko wrócili do swoich wiosek i miasteczek po wojnie, musieli ustępować miejsca swoim białym współmieszkańcom. 
 
USA

Kontakt z Europą, gdzie czarni żołnierze US Army mogli pić piwo i bawić się w tych samych barach co biali Europejczycy, miał swój udział w walce o równouprawnienie czarnych Amerykanów. USA są krajem rasistowskim - wystarczy być czarnym Amerykaninem by to poczuć.
Obecnie w USA, "Murzynem zastępczym" - obiektem kpin, stają się inne nacje, często Polacy. Dobrym tego przykładem jest film zdobywcy Oscara Stevea McQueena "Wdowy". Jedynie Polka, spośród wszystkich bohaterek innych narodowości, zarabiać potrafi wyłącznie prostytuując się a z kartki czyta trzymając ją do góry nogami.

Panie Marianie, 
 
jeżeli zatem drużyny z krajów o rasistowskiej tradycji chcą pokajać się - publicznie przyklękając - należy podejść do tego ze zrozumieniem i powagą.
 
Klęczenie zalecić można ambasadorom USA w Polsce. Bo gdy w swojej młodości spędzali wakacje na południu USA, to uczestniczyli segregacji rasowej. W tym samym czasie w PRL-u byłoby to nie do pomyślenia. 
Teraz, dyplomaci USA zabierają się do udzielania lekcji moralności Wschodnim Europejczykom, nie uporawszy się z własną rasistowską rzeczywistością.